chammied ازدواج اصفهان دستگاه آسیب های اجتماعی

chammied: ازدواج اصفهان دستگاه آسیب های اجتماعی اصفهان ابراهیمی جلسه کارگروه آسیب‌های اجتماعی دراردستان

گت بلاگز اقتصادی ضرورت از بین بردن مسابقه دولت و بخش شخصی و اجرای دقیق شخصی سازی ، بررسی راهکارهای مدیریت واردات

رئیس فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه از بین بردن مسابقه دولت با بخش شخصی مسئله مهمی در جهت برطرف پرسشها است گفت: دولت بعضی از بازارها

ضرورت از بین بردن مسابقه دولت و بخش شخصی و اجرای دقیق شخصی سازی ، بررسی راهکارهای مدیریت واردات

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت رحیم زارع مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب در خصوص مدیریت واردات اظهار داشت: از سال 78 تا سال 89 میزان واردات کشور 5 برابر شد و از 13 میلیارد دلار به 65 میلیارد دلار رسید.

وی ادامه داد:با این وجود سهم کشور ما از کل تجارت جهانی از 0.65درصد به 0.37 درصد کم کردن یافته است که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته این میزان باید به 1درصد ارتقا یابد.

عبارات مهم : برنامه

زارع تصریح کرد:در بحث مدیریت واردات این سوالات مطرح است که کدام واردات جهت کشور مخرب محسوب می شود و کدام تولید ملی نیازمند حمایت است.
وی در خصوص واردات مخرب گفت:قاچاق و واردات غیر رسمی ، ورود کالاهای غیر استاندارد و کالاهای استراتژیکی که ورود آن به تولید ملی آسیب می زند ، مخرب محسوب می شود.
رئیس کمیسون اقتصادی مجلس ادامه داد:به طور مثال ما در سال 4 میلیون تن تولید سیب درختی داریم که یک میلیون و 200 هزار تن آن به مصرف داخلی می رسد و یک میلیون تن آن نیز جهت کارخانه های کمپوت سازی استفاده می شود ولی امسال 300 تا 400 هزار تن واردات سیب داشتیم که اصلا نیاز نبوده است و اینها جزو واردات مخرب بوده است.
زارع ادامه داد:در شرایط فعلی با احتساب 15 میلیون دلار قاچاق در سال، تراز تجاری ما منفی است بعد باید با قاچاق کالا به طور جدی مقابله شود.
وی افزود:ما استراتژی توسعه صنعتی نداریم و تقاضای داخلی به درستی شناسایی نشده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت لیستی تهیه کرده و واردات 700 قلم کالا را ممنوع کرده است ولی این 700 قلم تنها 5 درصد کل واردات را تشکیل می دهد و ممنوعیت آن دردی درمان نمی کند؛ در بحث قاچاق کالا و ارز در واردات بعضی کالاها هم باید اعمال محدودیت صورت گیرد.
زارع گفت: در مناطق آزاد 1 میلیارد دلار صادرات کالا صورت می گیرد و 5 میلیارد دلار واردات که با احتساب 3 میلیارد دلار قاچاق می توان گفت که تراز تجاری این مناطق منفی 7 میلیارد دلار هست؛ قانون در این زمینه به میزان کافی وجود دارد ولی باید به درستی اجرایی شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: مدیریت واردات به تنهایی نمی تواند دنیا شمول و دولت شمول در حمایت از تولید داخل باشد و در مجموع بحث اقتصاد مقاومتی است که باید طبق آن عمل کنیم؛ همچنین باید به مواردی همچون حل پرسشها مالی واحدهای تولیدی، نوسازی ماشین آلات، زیاد کردن مسابقه پذیری نیز توجه شود.
بر اساس این گزارش احتشام زاده مدیر فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران دیگر مهمان برنامه گفت: در سال 95، حدودا 71 درصد واردات ها مربوط به کالاهای واسطه ای بوده است.
وی افزود: در سه حالت می توانیم دست به واردات بزنیم، نخست زمانی که توانایی تولید ندارم، دوم زمانی که تولید کالا ارزش افزوده ندارد و در حالت سوم میزان تقاضا بیش از عرضه باشد.
احتشام زاده گفت: هیچ واردکننده ای کالایی را که تقاضایی جهت آن وجود ندارد وارد نمی کند بنابراین این حجم عظیم واردات حتما مصرف کننده ای دارد.
رئیس فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران افزود: متاسفانه در کشور مدیریت زمانی درستی وجود ندارد؛ بطور مثال زمانی که باید کالایی وارد شود، واردات صورت نمی گیرد و برعکس زمانی که کالایی نباید وارد شود شاهد واردات آن کالا به کشور هستیم.
وی با بیان اینکه 11.1 درصد از درآمد دولت از محل تعرفه و مالیات تامین می شود گفت: واردات گوشت تعرفه 26 درصدی دارد ولی از سوی دیگر به علت عدم برنامه ریزی در وقت ککبود و نوسانات بازار این تعرفه واردات به 5 درصد کم کردن می یابد که همین امر موجب می شود تا تقاضا اوج رفته و در نتیجه قیمت کالای خارجی به علت حجم بالای تقاضا رشد کند.
احتشام زاده گفت: یکی از پرسشها تولید ما عدم بهره وری به علت پرسنل بالا، هزینه های تولید اوج و نیز ماشین آلات کهنه است که روی قیمت تمام شده است تاثیر مستقیم دارد؛در حوزه درزیرساخت ها مسئله داریم به همین علت تولید کننده داخلی نمی تواند فروش خوبی از محصولات خود داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه حمایت های تعرفه ای از تولید داخل باید هدفمند باشد گفت: سال 91 دولت با نشانه حمایت از مصرف کننده دستور کم کردن هر سال و پله ای تعرفه واردات خوردو را صادرکرد ولی از آن سال تا کنون هیچگونه کاهشی را در تعرفه ها شاهد نبوده ایم.
این مقام مسئول تاکید کرد:برای مدیریت واردات و به دنبال آن از بین بردن ورود کالای قاچاق به کشور ، پایبندی به برنامه ریزی ها بسیار مهم است.
احشام زاده افزود: نظام تعرفه گذاری در کشور اشتباه است و قیمت آن بالاست که نتیجه آن بار این هزینه ها روی دوش مصرف کننده است که ملزم به پرداخت آن هست؛ اگر تعرفه گذاری به درستی صورت گیرد ، قاچاق کالا دیگر جهت قاچاقچی سودی نخواهد داشت.
وی گفت:در صورتی که قیمت ارز واقعی شود می تواند روی مدیریت واردات تاثیر مستقیم بگذارد و اثرگذاری آن بر مدیریت واردات از تعرفه گذاری زیاد خواهد بود، به این ترتیب صادر کننده نیز کمتر با مسئله روبرو می شود.
رئیس فدراسیون واردات اتاق کشور عزیزمان ایران افزود: در حال حاضر تبدیل ارز در بانک ها انجام می شود که بعد از تبدیل قیمت آن دوبرابر می شود و همین امر قیمت نهایی کالا را اوج می برد.
وی گفت: در حال حاضر بیشترین واردکننده به کشور ما چین است و بیشترین کالای وارد شده است به کشور هم ذرت است و ماشین در مرتبه چهارم قرار می گیرد.
احتشام زاده با تاکید بر اینکه از بین بردن مسابقه دولت با بخش شخصی مسئله بسیار مهمی در جهت برطرف پرسشها موجود است گفت: ما قوانین کافی در این حوزه داریم ولی نقص مهم در اجرای آن قوانین هست، متاسفانه دیده شده است که دولت بعضی از بازارها را انحصاری کرده و بعضا کالایی وارد می کند که تولید کننده فلج می شود.
وی گفت: مورد نیاز است که روی کالاهایی که مزیت نسبی دارند متمرکز شویم و از واردات آنها بپرهیزیم.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: برنامه | مدیریت | واردات | اقتصادی | قاچاقچی | قاچاق کالا | کالای قاچاق | برنامه ریزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog