chammied ازدواج اصفهان دستگاه آسیب های اجتماعی

chammied: ازدواج اصفهان دستگاه آسیب های اجتماعی اصفهان ابراهیمی جلسه کارگروه آسیب‌های اجتماعی دراردستان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دو نیمه متفاوت بورس فروردین

نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به آخر رسید که شاخص بورس با وجود شروعی صعودی، در آخر با کم کردن ۸/ ۰ درصدی مواجه شد. کم کردن فشار فروش ها و رشد قیمت دلار در هفته ها

دو نیمه متفاوت بورس فروردین

دو نیمه متفاوت بورس فروردین

عبارات مهم : ایران

دو روایت از آینده سکه

نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به آخر رسید که شاخص بورس با وجود شروعی صعودی، در آخر با کم کردن ۸/ ۰ درصدی مواجه شد. کم کردن فشار فروش ها و رشد قیمت دلار در هفته های ابتدایی فروردین عامل افزایش قیمت سهام بود، ولی در ادامه تک نرخی شدن دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان باعث عوض کردن مسیر نمادهای بورسی شد. در سوی دیگر، بازارهای ارز و سکه نوساناتی قابل توجه را تجربه کردند؛ به طوری که سکه توانست در مدت یک ماه حدود ۱۳ درصد رشد را به ثبت برساند که رکوردی تازه طی سال های اخیر محسوب می شود.

معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در نخستین ماه از امسال با افت ۸/ ۰ درصدی شاخص کل همراه شد. هر چند در روزهای نخست سال، رشد عمومی قیمت ها در فضای نیمه تعطیل تا حدودی امیدواری ها به اصلاح روند بورس در امسال را زیاد کردن داده بود، با این حال در ادامه و با آخر تعطیلات نوروزی، بروز عوامل نااطمینانی موجب تضعیف داد وستد سهام و افت نماگر بازار شد. این رفت و برگشت ها دو نیمه متفاوت معاملاتی در جریان ماه گذشته جهت فعالان تالار شیشه ای به جا گذاشت (نیمه اول از ابتدای سال تا ۲۰ فروردین، نیمه دوم از ۲۱ فرودین تا آخر ماه).

دو نیمه متفاوت بورس فروردین

روند پرنوسان بازار ارز که در نهایت به دخالت سیاست گذار انجامید، مهم ترین عامل رفت و برگشت نماگر مهم بورس در فروردین ماه به شمار می رود. بر این اساس هر چند تا آخر معاملات بیستم فروردین، روند صعودی قیمت دلار با جلب توجه تدریجی سهامداران موجب رسیدن شاخص سهام به سطح ۹۷ هزار و ۱۲۰ واحدی شده است بود، با این حال اعمال مصوبه ارزی بانک مرکزی مبنی بر از بین بردن دلار مبادله ای و اعلام قیمت واحد ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار (از روز ۲۱ فروردین)، علاوه بر تخلیه بازدهی نیمه اول ماه، موجب شد تا شاخص سهام ضمن واگذاری کانال ۹۶هزار واحدی، ۸/ ۰ درصد نیز نسبت به شروع معاملات در امسال عقب بنشیند. در این بین ارزش معاملات خرد سهام در امسال نیز در سطوح بسیار پایینی قرار داشت که فارغ از فضای نیمه تعطیل چند روز ابتدایی سال، حاکی از غلبه احتیاط بر معاملات سهام است.

چرخش دلاری معاملات سهام

نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به آخر رسید که شاخص بورس با وجود شروعی صعودی، در آخر با کم کردن ۸/ ۰ درصدی مواجه شد. کم کردن فشار فروش ها و رشد قیمت دلار در هفته ها

با شروع به کار معاملات سهام در امسال فعالان تالار شیشه ای شاهد استمرار رشد قیمت دلار بودند. این امر موجب استمرار استقبال نسبی فعالان تالار شیشه ای از گروه هایی شد که عمدتا در سال ۹۶ صدر نشین بازار بودند. در آن فضا که به علت تعطیلات نوروزی سطوح ارزش معاملات پایین بود، شاخص سهام توانست کانال ۹۷ هزار واحدی را نیز فتح کند. با آخر یافتن تعطیلات و شروع هفته کاری منتهی به ۲۳ فروردین، نماگر بازار کانال مزبور را واگذار کرد ولی رشد قیمت دلار و رسیدن آن به مرز ۶ هزار تومانی، تصویر العمل مثبت بورس و بازپس گرفتن کانال ۹۷ هزار واحدی به وسیله شاخص سهام را به دنبال داشت. در شامگاه همین روز (دوشنبه ۲۰ فروردین ماه) به دنبال شدت یافتن نوسانات در بازار ارز، سیاست گذار قیمت واحد ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار را اعلام کرد و از از بین بردن دلار مبادله ای خبر داد.

همین خبر کافی بود تا معاملات سهام دلاری در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با شدت یافتن فشار فروش همراه شود. بر این اساس همان گروه هایی که در نیمه اول معاملات ماه گذشته به علت افت ارزش ریال در صدر توجه خریداران بودند، عملا با بیشترین فشار عرضه مواجه شدند. این امر در نهایت ضمن تخلیه بازدهی بورس در روزهای ابتدای بورس به واگذاری دو کانال ۹۷ و ۹۶ هزار واحدی منجر شد. در کنار سیاست ارزی تازه که بیشترین تاثیر را در نوسان قیمت ها در ماه گذشته برجا گذاشت، عوامل دیگری نیز وجود داشت که موجب شد بورس بازان بیش از پیش در لاک احتیاط فرو روند. نزدیک شدن به وقت اظهار نظر ترامپ در مورد برجام در کنار تنش های منطقه ای (حمله نظامی آمریکا به سوریه) موجب شد که فضای تردید و عدم اطمینان در معاملات سهام به وجود بیاید.

بر این اساس ارزش معاملات خرد سهام در اکثر روزهای کاری در سطوح پایینی قرار داشت. میانگین ارزش معاملات خرد در ماه گذشته به زحمت به ۱۰۰ میلیارد تومان می رسد که نسبت به میانگین این متغیر در اسفند ماه سال گذشته افت حدود ۳۰ درصدی را نشان می دهد. البته سرایت هیجان به معاملات سهام نیز کاملا مشهود بود. دلایل هیجانی ارزیابی شدن فضای معاملات در گزارشی با عنوان«ردپای هیجان در بورس تهران» به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت. این هیجان البته در دو روز معاملاتی آخر فروردین ماه تا حدودی کاسته شد و سهامداران ترجیح دادند، نظاره گر معاملات باشند. امری که به نظر می رسد به علت انتظار جهت رصد گزارش های ماهانه و هر سال شرکت ها در اردیبهشت ماه هست. جایی که بازتاب عملکرد فروردین ماه در شرکت ها، می تواند فشار سمت عرضه را کم کردن دهد.

دو نیمه متفاوت بورس فروردین

ماه آینده ساز بورس تهران

در دو روز کاری نهایی فروردین، معاملات بورس با نوسان اندک شاخص کل مواجه و از فشار فروش سهام کالایی نیز کاسته شد. این کم کردن فشار عرضه در آستانه ماه تازه را می توان در انتظار بورس بازان جهت رصد دو دسته از گزارش های ناشران فعال در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با توجه به اصلاح قیمت سهام در ماه گذشته جست وجو کرد. باید توجه داشت که اصلاح اخیر قیمت سهام به خاص در نمادهای کالایی که حدود یک سال اخیر مقصد نقدینگی سهامداران بودند، به جذابیت سطوح قیمتی این نمادها نزد سهامداران افزوده هست. از این رو در این شرایط رصد گزارش های ماهانه و هر سال شرکت ها که از امروز به تدریج روانه سامانه کدال می شود، بیش از پیش اهمیت می یابد. تصویر العمل منفی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به قیمت واحد دلار ۴۲۰۰ تومانی در حالی صورت می گیرد که هنوز درخصوص نحوه اجرای سیاست تک نرخی ارز در عمل و نیز الزام تبدیل درآمدهای صادرکنندگان با قیمت ارز اعلام شده است ابهاماتی وجود دارد.

حالا با بازتاب قیمت تازه ارز آینده نگری شده است در صورت های مالی شرکت های وابسته، می توان ارزیابی دقیق تری از مختصات تازه بازار سهام ارائه داد. بازتاب دلار ۴۲۰۰ تومانی در هزینه و درآمد شرکت ها به خصوص بنگاه های صادرات محور ضمن نشان دادن اثر دلار ۴۲۰۰ تومانی در اوضاع سودآوری شرکت ها می تواند شکل جدیدی به معاملات سهام دهد.

نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به آخر رسید که شاخص بورس با وجود شروعی صعودی، در آخر با کم کردن ۸/ ۰ درصدی مواجه شد. کم کردن فشار فروش ها و رشد قیمت دلار در هفته ها

خاصه آنکه روند قیمت کالاها در بازارهای جهانی در روزهای نهایی این ماه نیز می تواند توجهات را به سمت این نماد ها بر گرداند. جایی که قیمت مس بار دیگر به ۷ هزار دلار در هر تن نزدیک کرده هست. سرب و روی نیز در سطح ۲۳۷۰ و ۳۲۷۰ دلار قرار گرفته اند. این سطوح قیمتی که پیشتر نیز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مواجهه با آنها نوسان های مثبتی را ثبت کرده هست، می توانند بار دیگر نگاه ها را به سمت خود جلب کند. جایی که این احتمال وجود دارد، سطوح کنونی قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی بتواند از اثر دلار ۴۲۰۰ تومانی در اوضاع سودآوری شرکت های کالایی کم کنند.

شاید همین انتظار ها موجب شده است است که عمده سهامداران و کارشناسان شرکت کننده در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند شاخص سهام در هفته جاری را صعودی ارزیابی کنند. افزایش قیمت ها در بازارهای جهانی در کنار اصلاح قیمتی اخیر سهام در روزهای اخیر دو علت عمده این فعالان جهت بازگشت توجه سهامداران به سهام کالا محور بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. ولی معاملات اردیبهشت ماه از یک نظر دیگر حائز اهمیت هست. جایی که اظهار نظر مدیر جمهور آمریکا در شامگاه ۲۲ اردیبهشت ماه در مورد پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام می تواند بار دیگر بورس را وارد دور جدیدی از معاملات کند. هرچند تحت تاثیر کارها اخیر ترامپ، بسیاری پایبندی وی به برجام را منتفی می دانند با این حال نمی توان راجع به آینده این عنوان نیز قاطعانه اظهار نظر کرد، بر همین اساس باید موضع وی در قبال توافق نامه هسته ای را دید.

دو نیمه متفاوت بورس فروردین

از سوی دیگر باید موفقیت سیاست گذار را در اجرای سیاست ارزی تازه ارزیابی کرد. بعضی معتقدند اجرای سیاست دستوری ارزی تازه بانک مرکزی نمی تواند در طولانی مدت موفقیت آمیز باشد. علت این امر را باید در دو عنوان جست وجو کرد: تصویر العمل بازارها به قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی و همچنین تجربه سهامداران از اخذ چنین سیاست هایی. از روز سه شنبه هفته گذشته دلار تک نرخی شد. به دنبال آن انتظار می رفت قیمت سکه نیز همگام با کم کردن قیمت دلار تعدیل شود ولی در عمل این اتفاق رخ نداد و به جز اصلاح اندک قیمت، سکه در سطوح پیشین خود مقاومت کرد.

موضوعی که نشان می دهد انتظار فعالان عرصه سرمایه گذاری کشور از قیمت دلار بالاتر است و سطوح قیمتی بالاتری جهت این ارز مهم قائل هستند. از سوی دیگر مواجهه بورس بازان و دیگر فعالان اقتصادی کشور از تعیین قیمت های دستوری در اقتصاد می توان دید که اجرای این سیاست های دستوری در نهایت در طولانی مدت نمی تواند موفق باشد و با بازگشت به منطق عرضه و تقاضا، دیر یا زود، فروش درآمدهای ارزی و کالاهای تولیدی شرکت ها با قیمت تعادلی که محصول عرضه و تقاضای بازار هست، از سر گرفته خواهد شد.

سکه پیشتاز بازارها شد

بازارهای داخلی در ماه گذشته روزهای پرنوسانی را تجربه کردند. در آخر معاملات فروردین ماه، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با افت ۸/ ۰ درصدی طی واگذاری یک کانال، در ارتفاع ۹۵ هزار و ۵۲۴ واحدی ایستاد. قیمت ارز نیز در این بازه زمانی با دخالت سیاست گذار در مسیر کاهشی حرکت کرد. هر دلار آمریکا بعد از اعلام قیمت واحد ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار از سوی بانک مرکزی با کم کردن ۹/ ۱۳درصدی مواجه شد. دلار در حالی از روز سه شنبه (بیست و یکم فروردین ماه) با دخالت سیاست گذار ۴۲۰۰ تومان اعلام شد که میانگین قیمت این ارز مهم طی ماه گذشته حدودا ۴۸۰۰ تومان است.در بازار سکه، هر سکه طرح تازه با افزایش ۸/ ۱۲ درصدی در آخر فروردین ماه به قیمت یک میلیون و ۸۲۶ هزار تومان رسید تا این بازار در صدر جدول بازدهی بازارهای موازی قرار گیرد. بازار پول نیز بازدهی ۲۵/ ۱ درصدی را تجربه کرد (با در نظر گرفتن قیمت سود هر سال ۱۵درصدی جهت سپرده های بانکی).

رصد واکنش‌ها بازیگران بازار در ماه گذشته

در فروردین ماه فعالان تالار شیشه ای شاهد خروج نقدینگی از بازار سهام بودند. طی ماه مزبور حدود ۱۹۵ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقیقی به پرتفوی سهامداران حقوقی انتقال یافته شد. این عوض کردن مالکیت را به خوبی می توان در میزان همکاری سهامداران عمده و حقیقی در سمت خرید مشاهده کرد. بررسی ها نشان می دهد همکاری معامله گران حقوقی در سمت خرید سهام در فروردین ماه ۵۱درصد بوده است که نسبت به همکاری این فعالان در اسفند سال گذشته بیش از ۱۳ درصد رشد کرده هست. از سوی دیگر همکاری سهامداران حقیقی نسبت به اسفند سال گذشته حدود ۱۱ درصد کم کردن داشته است.

بورس فروردین از دریچه آمار

در ۱۵ روز معاملاتی ماه گذشته در مجموع بیش از ۸ میلیارد و ۴۵۴ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۴۷۰ میلیارد تومان در بیش از ۷۱۸ هزار نوبت معاملاتی داد وستد شد (معاملات بلوکی و اوراق همکاری در نظر گرفته نشده است). بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد با از بین بردن معاملات بلوکی، میانگین حجم معاملات روزانه در این بازه زمانی حدود۵۶۴ میلیون سهم بوده است.متوسط این متغیر نسبت به اسفند سال گذشته حدود ۲۸ درصد افت داشته هست. میانگین ارزش معاملات فروردین نیز با افت حدود ۳۰ درصدی نسبت به اسفند سال ۹۶ به حدود ۹۴ میلیارد تومان رسیده هست. همچنین میانگین ارزش معاملات خرد سهام در ماه فروردین نسبت به میانگین این متغیر در کل سال ۹۶ افت بیش از ۳۱ درصدی را تجربه کرده هست. موضوعی که سیطره فضای تردید و احتیاط را در معاملات سهام تایید می کند.

همگام با صنایع بورسی

بررسی های «دنیای اقتصاد» از تحولات صنایع بورسی نشان می دهد در ماه گذشته، ۸ صنعت با رشد شاخص همراه بودند و ۲۷ صنعت نیز نوسان منفی را تجربه کردند. در این میان قند و شکر، کاشی وسرامیک و تامین آب، برق و گاز (با تک نماد «مبین») به ترتیب با بازدهی ۱۱، ۸/ ۵ و ۹/ ۳ درصدی بیشترین رشد شاخص را میان صنایع بورسی به ثبت رساندند. از سوی دیگر، ساخت وسایل و دستگاه های ارتباطی، زراعت و خدمات وابسته و انتشار،چاپ و تکثیر با کم کردن ۲/ ۲،۱۶/ ۱۱ و ۱/ ۱۱ درصدی شاخص، زیان ده ترین صنایع بورسی فروردین بودند. رصد معاملات دیگر گروه ها در ماه گذشته نشان می دهد، گروه استخراج زغال سنگ با رشد ۸/ ۳ درصدی شاخص چهارمین صنعت پربازده بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده هست. صنعت فرآورده نفتی نیز با افزایش ۸/ ۰درصدی کمترین بازدهی را بین صنایع مثبت ماه گذشته بورس به ثبت رساند.رشد اندک شاخص این گروه در حالی رخ داد که طی هفته گذشته قیمت نفت در مسیر صعودی حرکت می کرد و روز سه شنبه به سقف ۳ ساله خود رسید. از سوی دیگر قیمت واحد ۴۲۰۰ دلاری نیز مطابق تحلیل کارشناسان عامل حمایتی دیگری از معاملات سهام این گروه به شمار می رفت. در عمل ولی این گروه نسبت به این عوامل تصویر العمل خاصی نشان نداد. علت این عنوان را می توان در ابهامات روند آتی قیمت ارز و همچنین شیوه قیمت گذاری محصولات این شرکت ها جست وجو کرد.

گروه های محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب افت ۲/ ۱ و ۳/ ۰ درصدی را بین صنایع بورسی رقم زدند. افت شاخص این دو صنعت را نیز باید در تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار جست وجو کرد.پیش از اعلام قیمت دستوری ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار، شرکت های زیر مجموعه صنعت پتروشیمی مواد اولیه خود را با قیمت ارز مبادله ای تهیه می کردند و با قیمت ارز آزاد به فروش می رساندند. بر همین اساس، با از بین بردن اختلاف قیمت دلار مبادله ای و آزاد و کم شدن قیمت واحد دلار، پتروشیمی ها از دو جنبه با تضعیف اوضاع سود آوری مواجه می شوند، اول آنکه قیمت دلاری که به تهیه مواد اولیه این شرکت ها تخصیص داده شده است می یافت، زیاد کردن پیدا کرده است (از ۳۷۸۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان) و از سوی دیگر قیمت تسعیر ارز فروش صادراتی این شرکت ها کم کردن یافته است.

تعیین دستوری قیمت ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار به زیان شرکت های زیر مجموعه فلزات اساسی نیز بود، آیا که این شرکت ها نیز فروش صادراتی دارند، از این رو اوضاع سود آوری این شرکت ها نیز با کم شدن قیمت دلار تحت الشعاع قرار می گیرد.واکنش منفی و زیاد کردن فشار فروش در سهام این گروه ها البته در روزهای نهایی ماه کم کردن یافت.امری که به نظر می رسد به انتظار سهامداران جهت رصد گزارش عملکرد ماهانه و هر سال این شرکت ها با اعمال قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی بر می گردد. صنعت ماشین نیز در معاملات ماه گذشته با افت ۳/ ۹ درصدی شاخص مواجه شد.این صنعت که در روزهای نخست سال با فشار فروش سهامداران همراه بود، بعد از اعلام قیمت واحد ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار تا حدودی به مدار توجه معامله گران بازگشت (به علت کم کردن هزینه واردات مواداولیه به دنبال کم شدن قیمت دلار به سطح ۴۲۰۰ تومان). در ادامه ولی این روند نیز نتوانست پایدار باشد. نا اطمینانی از سطوح کنونی قیمت ارز و همچنین نزدیک شدن به وقت اظهار نظر ترامپ در مورد برجام بااهمیت ترین دلایل فشار روی شاخص سهام خودرویی به شمار می رود.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاست | فروردین | فروردین ماه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog